Antybiotyki są naprawdę konieczne

0
432

Antybiotyki zdominowały dziedzinię zdrowia.

Znane jako „magiczne leczenie” lub „lek cud”. Antybiotyk może szybko zniszczyć hordy bakterii chorobotwórczych. Są one najbardziej popularnym wyborem zawodu medycznego do zatrzymania infekcji i łagodzenia bólu. Co najmniej jedna z każdych sześciu recept pisanych rocznie jest antybiotykiem. Antybiotyki są tak popularne wśród lekarzy i pacjentów, ponieważ bardzo szybko dostarczają one ulgę.

Chociaż każdy student medycyny wie, że infekcje wirusowe (w tym przeziębienia i grypy) nie reagują na antybiotyki. Miliony ludzi, dotkniętych tą dolegliwością nadal otrzymuje receptę na antybiotyki. W 1983 roku ponad 32 milionów Amerykanów odwiedziło lekarza w celu leczenia przeziębienia i większość z nich otrzymała receptę na antybiotyk.

Teraz, 25 lat później, tendencja ta prawie się podwoiła. Rzadko pacjenci informowani są, że nawet pojedyncza dawka antybiotyku o szerokim spektrum działania może poważnie uszkodzić naturalną florę przewodu jelitowego i czerwonego szpiku kostnego krwi. W większości przypadków pacjenci nawet nie czytają listy skutków ubocznych napisanej na etykietach.