Niemal we wszystkich największych miastach wojewódzkich w Polsce każdego roku zauważalny jest wzrost liczby mieszkańców. Czołowe metropolie notują stabilny przyrost ludności, który jest odporny zarówno na kryzysy demograficzne, jak i wahania gospodarcze. Kiedy warto rozważyć mieszkanie we Wrocławiu? Czy oferta stolicy Dolnego Śląska spełni Twoje oczekiwania? Zapraszamy do lektury.
Mieszkanie we Wrocławiu – najważniejsze za i przeciw
Największe miasto województwa dolnośląskiego od wielu lat znajduje się w ścisłej czołówce miast, które cieszą się największym zainteresowaniem osób planujących przeprowadzkę zarówno z małego miasta, jak i innych miast wojewódzkich. Wrocław przyciąga nowych mieszkańców bogatą ofertą edukacyjną oraz niezwykle chłonnym rynkiem pracy, na którym bez trudu odnajdują się osoby o różnych specjalizacjach. Mieszkanie we Wrocławiu otwiera przed studentami i pracownikami szeroką gamę możliwości, wiąże się jednak z pewnymi wyzwaniami. O czym warto pamiętać?
1. Mieszkanie we Wrocławiu może okazać się kosztowne
Stolica Dolnego Śląska znajduje się na podium miast o najwyższym koszcie życia. Choć relatywnie wysokie ceny wynajmu mogą rekompensować atrakcyjne oferty pracy, rozpoczęcie studiów bądź pierwszej pracy może wiązać się z wieloma wyrzeczeniami. Rozwiązaniem tego problemu jest, rzecz jasna, własne mieszkanie we Wrocławiu, lecz rozwiązanie to często znajduje się poza naszym zasięgiem – przynajmniej w pierwszych miesiącach życia w mieście stu mostów.
2. Centrum czy peryferia, czyli czas kontra pieniądze
Decydując się na mieszkanie we Wrocławiu (i dogłębnie analizując związane z tym koszty), warto starannie przemyśleć swoje oczekiwania względem wymarzonego mieszkania lub domu – zarówno na własność, jak i na wynajem. Studenci i osoby, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, wybierają najczęściej mieszkanie we Wrocławiu, które znajduje się jak najbliżej centrum. Decyzja ta pozwala korzystać w pełni z bogactwa możliwości, jakie zapewnia codzienne życie w dużej aglomeracji, zapewniającej szeroką ofertę kulturalną i rozrywkową.
Nierzadko jednak zdarza się, że priorytety te ulegają zmianie wraz z biegiem czasu. Osoby o stabilnej sytuacji zawodowej, które szukają odpowiedniego miejsca dla całej rodziny, chętnie decydują się zamienić mniejsze mieszkania w centrum miasta na przestronne apartamenty z ogrodem czy domy jednorodzinne na peryferiach Wrocławia – zarówno w dzielnicach ulokowanych na obrzeżach, jak i w sąsiednich miejscowościach, cechujących się dobrym dojazdem do miasta.
3. Pamiętaj o dobrym dojeździe
Rozważając mieszkanie we Wrocławiu, należy pochylić się nad swymi potrzebami i oczekiwaniami w zakresie transportu. Aglomeracja wrocławska zapewnia komfortowy przejazd komunikacją zbiorową na terenie całego miasta – jednakże, jej punktualność jest wysoce uzależniona od natężenia ruchu samochodów osobowych.
Pomysłem, który przykuwa coraz większą uwagę osób, planujących mieszkanie we Wrocławiu, jest kupno lokum w gminach w bezpośrednim sąsiedztwie miasta, połączonych z miastem liniami podmiejskimi oraz koleją. Jednym z takich miejsc jest gmina Miękinia, zyskująca rosnącą popularność wśród osób szukających ucieczki przed zgiełkiem miasta. Jesteś ciekaw, czy Miękinia spełni Twoje oczekiwania? Zapoznaj się z ofertą WPBM Mój Dom i zobacz, w jaki sposób łączy ona korzyści z życia w dużym mieście z cichym urokiem peryferii.