Czy warto i jak inwestować małe kwoty?

0
287
Czy warto i jak inwestować małe kwoty?

Jak inwestować niewielkie kwoty? Inwestycja to pojęcie bardzo ogólnie, bowiem człowiek codziennie inwestuje, a raczej wydaje pieniądze na swoje dzieci, samochód oraz przyjemności. W tym krótkim artykule postaram się Państwu przybliżyć nieco temat inwestycji małych kwot, dzięki którym po pewnym czasie uda się zarobić dodatkowe pieniądze. Zanim jednak zaczniemy część praktyczną zastanówmy się nad teorią. Czy w dzisiejszym świecie inwestycja jest w 100% pewna? Czy możemy być pewni, że inwestując powiedzmy tysiąc złotych faktycznie wyjdziemy na plus? Zanim zostanie dokonana lokata w jeden z instrumentów finansowych (akcje, obligacje, udziały inwestycyjne, lokaty), musi zostać rozstrzygnięty problem wyboru optymalnego wzajemnego układu – relacji trzech wielkości: ryzyka (albo jego odwrotności — pewności), rentowności i płynności.

Problem polega na tym, że każda z tych wielkości (cech) ma określony, również negatywny wpływ na inne. Dla przykładu: duża płynność to na ogół mała rentowność, a mała rentowność wiąże się z małym ryzykiem itp. Ryzyko to możliwość utraty części lub całości kapitału albo wynagrodzenia za jego użyczenie również w części lub całości. Rentowność to wysokość dochodu z użyczonego kapitału. Płynność z kolei to możliwość szybkiej i korzystnej wymiany na gotówkę. Gotówka jest to środek o najwyższej płynności.

Nawet jeśli chcesz inwestować małe kwoty to powinieneś oczekiwać i starać się przeprowadzać swoje inwestycje finansowe tak, aby:
— osiągnąć możliwie największy zysk,
— zmniejszyć możliwie najbardziej ryzyko.
Zysk i ryzyko pozostają względem siebie w pewnej relacji. Im większe jest ryzyko, tym większy jest zysk. Im mniejsze jest ryzyko, tym mniejszy jest zysk. Jest to więc relacja dość niewesoła dla Ciebie jako inwestora.

Sieć internetowa jest miejscem, gdzie codziennie przepływają miliony dolarów. Oczywiście możemy się nadziać na oszustów oraz ludzi mających swoje alter ego, ale w większości przypadków Internet okazuje się miejscem idealnym do zarabiania oraz inwestowania pieniędzy.W zasadzie dzisiaj możliwe jest już inwestowanie i lokowanie pieniędzy w zasadzie bez wychodzenia z domu. Przez internet założysz lokatę w banku, otworzysz konto maklerskie, aby kupować i sprzedawać akcje giełdowe (tutaj próg wejścia może wymagać zainwestowania co najmniej kilku tysięcy złotych) itp. Możesz także spróbować swoich sił w zarabianiu przez internet, a nie inwestowaniu. A zarabiać można na kilka sposobów choć najwięcej korzyści daje udział w programach partnerskich. Ich popularność polega na tym, że konsument, czyli osoba prywatna zapisując się do tego programu może po zarobieniu ustalonej kwoty przelać pieniądze z wirtualnego konta do swojego banku bez problemów. Zwłaszcza młodzi ludzie chwalą sobie ten aspekt działania programów partnerskich. Ale czym konkretnie jest taki program? Jak w inwestować w nie niewielkie kwoty, aby później czerpać spore zyski?

Nie zapominajmy, że Internet tworzymy my – Internauci. To dzięki nam strony internetowe generują sporą ilość wejść i mogą zarabiać pieniądze. Powinniśmy też coś z tego mieć. Zapisując się do programu po prostu promujemy jakieś produkty, za których ewentualną sprzedaż dostajemy prowizję. Często wystarczy tylko 100 złotych inwestycji na założenie swojej strony (hosting + domena), aby móc w przyszłości, przy odrobinie włożonej pracy, zarabiać tyle samo, ale tygodniowo. Na dokładne opisanie działania programów partnerskich i wytłumaczenie ich mechanizmu konieczny będzie obszerniejszy poradnik. W skrócie można jednak napisać, że jest to jeden z najlepszych choć nie najszybszych sposobów na pomnożenie domowego budżetu.

Nie bójmy się inwestować małych kwot. Warto zacząć choćby od lokowania pieniędzy w lokaty, gdzie próg wejścia to jest zwykle 1000 zł. Co prawda kokosów nie zarobimy, ale 4% zwrotu z inwestycji po miesiącu lub dwóch jest gwarantowane. Spróbować nie zaszkodzi, bo przecież co mamy do stracenia? Lokaty bankowe są objęte gwarancjami Funduszu Bankowego, więc jest to najbezpieczniejsza inwestycja z możliwych. Stracić możemy najwyżej tylko czas jeśli np. zamiast lokat zdecydujemy się na naukę i np. budowę swojej strony internetowej pod program partnerski. Ale przecież czasu jest dużo, a wiedza wyniesiona z działań w internecie może kiedyś okazać się bezcenna.