Dlaczego Polacy coraz częściej się rozwodzą?

0
381
Dlaczego Polacy coraz częściej się rozwodzą?

Każdy z nas w swoim otoczeniu może dostrzec, że rozwody zdarzają się obecnie dużo częściej niż jeszcze dwie dekady temu. Zazwyczaj rozstają się pary młode, które mają za sobie ledwie kilka lat stażu małżeńskiego. Nowym trendem jest natomiast to, że na rozstania coraz częściej decydują się małżeństwa, które przeżyły ze sobą 20 czy 30 lat i mają dorosłe, samodzielne dzieci.

Z jakich powodów rozwodzą się Polacy?

Na salach sądowych jako powód rozstania słyszymy zwykle o niezgodności charakterów. Określenie to jest bardzo ogólne i mogą kryć się za nim przeróżne sytuacje. Czasami pary faktycznie nie mogą porozumieć się w żadnej ważnej kwestii a ich codzienność to częste kłótnie i awantury. Nieporozumienia często miewają tło finansowe. Rzadziej niż kiedyś młodzi obecnie rozstają się przez rodziców lub teściów bo większość małżeństw stara się iść na swoje. Nieporozumienia mogą dotyczyć podziału obowiązków czy braku pomocy przy wychowywaniu dzieci. Za rozwodami stoi także przemoc zarówno fizyczna jak i psychiczna. Kolejną ważną patologią są nałogi takie jak uzależnienie od alkoholu, hazardu czy gier komputerowych. Najczęściej jednak małżeństwa rozstają się z powodu zdrady. Jedna ze stron poznaje kogoś, kto okazuje się być bardziej odpowiedni od małżonka w efekcie czego dochodzi do rozpadu związku.

Jakie problemy wiążą się z rozwodami?

Aby przez rozwód przejść w miarę bezboleśnie warto skorzystać z pomocy adwokata. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy w grę wchodzi podział majątku oraz spory dotyczące alimentów i widzeń z dziećmi. Dobry prawnik skutecznie pomoże zabezpieczyć swoje interesy na przyszłość. Rozwód jest dużym problemem przede wszystkim w sferze emocjonalnej. Bardzo trudno jest podjąć taką decyzję, gdy małżeństwo posiada małe dzieci. Równie trudno jest to zakomunikować rodzinie i znajomym. Wreszcie rozwód oznacza konieczność wielu zmian w codziennych życiu. Byli małżonkowie przestają mieszkać razem i jedno z nich zwykle musi znaleźć nowy kąt i często jest to wynajem. Bywa więc tak, że rozwód oznacza znaczne pogorszenia statusu życia. Małżeństwo mogło we dwójkę radzić sobie całkiem nieźle, jeśli jednak mieli jedno mieszkanie i jeden samochód to mężczyzna zazwyczaj odchodzi z niczym i musi zaczynać od nowa. W takich właśnie sytuacjach bardzo przydaje się pomoc adwokata. Rozwód to często także konieczność zmiany nazwiska a więc i formalności urzędowe. Jeśli sytuacja wymaga skorzystania ze specjalistycznej pomocy psychologicznej to również warto wykonać taki krok.