Dobrze funkcjonujące systemy emerytalne

0
307
Dobrze funkcjonujące systemy emerytalne

Praktycznie każde społeczeństwo w krajach rozwiniętych posiada swój system emerytalny. Państwa bardzo chcą prowadzić systemy emerytalne głównie dla bezpieczeństwa swojego oraz swoich obywateli obciążając ich przy tym wyższymi podatkami (niezależnie od tego czy podatkiem nazwiemy składki na ubezpieczanie emerytalne czy też nie). Bezpieczeństwo państwa wynika z tego, że praktycznie każdy kraj ma do swoich obywateli tak zwaną zasadę ograniczonego zaufania, a więc nie do końca wierzy, że jeśli na przykład zlikwidowało by swoją politykę emerytalną to obywatele będą w stanie odłożyć sobie niezależnie od wszystkiego wystarczająco dużo pieniędzy na to, aby w przyszłości móc wypłacać sobie samemu godną emeryturę.

Wystarczy, że jedna trzecia z osób odkładających na emeryturę w sposób samodzielny przeprowadziła by nietrafione inwestycje to już system socjalny państwa miałby ogromne problemy aby zapewnić im chociażby namiastkę emerytury minimalnej. W przypadku gdy państwo nie prowadziło by w ogóle systemu emerytalnego i jeśli chciało by wypłacać minimalne świadczenia osobom którym nie powiodło się oszczędzanie na emeryturę to dziura budżetowa w przypadku Polski była by wyższa nawet o trzy do czterech procent produktu krajowego brutto co biorąc pod uwagę aktualny stan zadłużenia kraju doprowadziło by to szybko nasze finanse do ogromnej katastrofy ekonomicznej. Oczywiście pobieranie ogromnych podatków tak aby utrzymać system emerytalny ma swoje różne odcienie. Z jednej strony jest to niemoralne gdyż obywatel może dysponować jedynie około połową pieniędzy które sam wypracował a z drugiej strony w przypadku gdy osoby które nie odłożą na swoją emeryturę żyły by na skraju nędzy to bez dwóch zdań musiały by z budżetu państwa znacznie podwyższając podatki oraz deficyt budżetowy który i tak już jest wysoki wypłacać zapomogi ludziom którym grozi wręcz nędza.

Tak więc trzeba zrozumieć rządzących, że ich działania nie są zwrócone przeciwko obywatelom a jednak wynikają z dbałości o bezpieczeństwo obywateli oraz bezpieczeństwo finansowe państwa. Mimo ogromnego skoku technologicznego jakimi jesteśmy świadkami od momentu zakończenia Drugiej Wojny Światowej nasze gospodarki cały czas nie są w stanie produkować tyle towarów aby produkować w sposób tak wydajny aby samo państwo mogło zapewnić emerytom godne życie na emeryturze bez pobierania wysokich składek emerytalnych.