Eko firma – czyli co możesz zrobić, aby Twoja firma był przyjazna planecie

0
369
kubki papierowe

W ostatnich latach można zaobserwować, że Polacy bardziej dbają o środowisko. Coraz bardziej interesują nas ekologiczne rozwiązania i chętnie korzystamy z nich w codziennym życiu – zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Jeśli prowadzisz własny biznes i chcesz małymi krokami zmienić swoją firmę w bardziej eko, to istnieje na to kilka sposobów.

Dokumentacja online

Nie wszystkie dokumenty w firmie są niezbędne w wersji papierowej. Warto zastanowić się nad tym, które papiery można przechowywać tylko w wersji elektronicznej. Dzięki temu w firmie będzie zużywać się mniej papieru, co wbrew pozorom ma duże znaczenie w kontekście ekologii i zdrowia naszej planety. Dowiedz się, które dokumenty powinny być drukowane i podziel się tą wiedzą z pracownikami. Każda osoba pracująca w firmie powinna wiedzieć, kiedy drukowanie jest niezbędne, a kiedy można z tego zrezygnować. Warto wypracować sposób archiwizacji dokumentów, który sprawdzi się najlepiej, a do tego będzie wygodny i bezpieczny. Obecnie istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają na prowadzenie dokumentacji online.

Rezygnacja z plastikowych kubków

W większych firmach często można spotkać się z automatami na wodę, obok których stoją plastikowe, jednorazowe kubeczki. Warto zmienić plastik na kubki papierowe, które rozkładają się o wiele szybciej niż ich plastikowe odpowiedniki. Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby każda osoba w firmie korzystała z wielorazowych naczyń, ponieważ w ten sposób w firmie będzie generować się mniej odpadów. Jeśli jednak nie jest to w 100% możliwe, to warto zrobić choćby mały krok i plastik zastąpić papierem. Korzystanie z papierowych kubków, jest równie wygodne, jak z tych plastikowych, a z pewnością nie będzie to obojętny krok dla środowiska.

Sprzęty energooszczędne

Przy zakupie nowych sprzętów do firmy np. ekspresu do kawy zwróć uwagę na to, czy jest on energooszczędny. Nowoczesne sprzęty elektroniczne bardzo często są wyposażone w tryb ekologiczny, który pozwala zaoszczędzić pieniądze na energii elektrycznej, a jednocześnie jest przyjazny dla środowiska. Oprócz tego możesz na noc wyłączać wszystkie sprzęty w biurze. Jeśli nie ma konieczności, aby jakieś urządzenie pozostawało cały czas w trybie czuwania, to spokojnie można pozwolić sobie na jego odłączenie od prądu po zakończonym dniu pracy. Jest to z pozoru mały krok, ale w połączeniu z innymi działaniami może sprawić, że Twoja firma w pewnym momencie stanie się naprawdę ekologiczna i nie będzie obciążeniem dla środowiska naturalnego. Warto testować różne eko rozwiązania i wybierać dla swojego biznesu te, które się sprawdzają i nie są problematyczne na dłuższą metę.