Ekspert kredytowy czy doradca kredytowy – różnice

0
447
ekspert kredytowy

Niezależnie od typu, kredyt można w teorii zaciągnąć całkowicie samodzielnie, czy to poprzez stronę internetową banku, czy udając się do fizycznej placówki. W praktyce jednak nie zawsze warto decydować się na takie rozwiązanie, zwłaszcza, jeśli mowa tutaj o zobowiązaniu na bardzo wysoką kwotę (czyli przede wszystkim kredycie hipotecznym).

Nie posiadając wiedzy lub doświadczenia w zakresie finansów i bankowości, możemy chcieć zwrócić się do wykwalifikowanego specjalisty. Pojawia się tutaj jednak pewien dylemat: czy lepiej skontaktować się z ekspertem kredytowym, czy też doradcą? Na obie te frazy można natknąć się stosunkowo często, ale wbrew pozorom nie oznaczają one dokładnie tego samego. Poznaj najważniejsze różnice!

Czym ekspert kredytowy różni się od doradcy kredytowego?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że profesjonalny ekspert kredytowy nie jest zrzeszony z tylko jednym bankiem, a może współpracować z większą ilością instytucji. Można więc powiedzieć, że jest to osoba bezstronna, której zawsze będzie zależało na pozyskaniu dla klienta kredytu na jak najlepszych warunkach, tak, aby był on zadowolony. Taki ekspert z chęcią odpowie na wszelkie możliwe pytania, zajmie się także formalnościami związanymi z kredytem i przeprowadzi negocjacje z bankiem w celu maksymalnego obniżenia kosztu zobowiązania.

Doradca kredytowy, czy też bankowy, to z kolei również specjalista od kredytów i innych produktów finansowych, ale taki, który pobiera wynagrodzenia od konkretnego banku. Taka osoba oczywiście nie ma prawa oszukiwać klienta czy go zwodzić, natomiast nie da się ukryć, że będzie promować głównie oferty instytucji, w której pracuje. W związku z tym nie dowiemy się od niej na przykład o lepszej, tańszej ofercie z innego banku i możemy potencjalnie niepotrzebnie przepłacić.

Do kogo warto się zwrócić przed wzięciem kredytu?

Jeśli zależy Ci na oszczędności czasu i pieniędzy, a także uniknięciu niepotrzebnego stresu, skontaktuj się z dobrym ekspertem kredytowym i pozwól mu znaleźć dla Ciebie najlepsze oferty kredytu. Warto także, aby obliczył on Twoją zdolność kredytową. Dzięki temu łatwiej będzie przewidzieć, w jakich instytucjach będzie można liczyć na pozytywną decyzję kredytową lub lepsze parametry zobowiązania.

Pamiętaj, że w przypadku kredytów na duże sumy, czyli zwłaszcza kredytów hipotecznych, nawet pozornie niewielka różnica w warunkach kredytu może mieć duży wpływ na ostateczny koszt zobowiązania. Mogłoby się wydawać, że kilka setnych procenta w jedną lub drugą stronę nie ma większego znaczenia, ale w rzeczywistości jest inaczej.