Faktoring odwrotny – co to jest i kiedy z niego skorzystać? 

0
358
Faktoring odwrotny co to jest

Małym i średnim firmom nierzadko brakuje wystarczających środków na opłatę wszystkich dostawców od ręki. W takim przypadku popularnym produktem jest kredyt, ale nie jedynym. Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się także usługa faktoringu odwrotnego. Czym jest faktoring odwrotny i kiedy warto z niego skorzystać?

Faktoring odwrotny – co to jest? 

Faktoring odwrotny co to jest? Takie pytanie warto sobie zadać, kiedy jest się właścicielem małego lub średniego przedsiębiorstwa. Na czym polega faktoring odwrotny? Jest to jedna z form finansowania działalności przedsiębiorstwa. W klasycznej wersji firmy, które borykają się z odroczonymi płatnościami od kontrahentów, mogą skorzystać z usługi faktoringu. Polega ona na wykupieniu przez faktora nieopłaconych, ale nieprzeterminowanych faktur. Jednak w przypadku faktoringu odwrotnego sytuacja się odwraca. W tym przypadku faktoring odwrotny przeznaczony jest dla kupujących. Oznacza to, że firma, która zaopatruje się w jakieś towary lub usługi, może skorzystać z faktoringu odwrotnego, kiedy nie może pozwolić sobie na natychmiastową zapłatę dostawcy. 

Faktoring odwrotny polega na finansowaniu przez faktora zobowiązań faktoranta wobec jego dostawców. Czyli faktor od razu przekazuje należność firmie, u której się zaopatrujemy, a my będziemy musieli uregulować należność bezpośrednio u faktora. Jak odwrotny faktoring wygląda w praktyce? Składając zamówienie u dostawcy, wystawia on fakturę i dostarcza nam zamówiony produkt. Następnie, my jako faktorant przedstawiamy fakturę do wykupu faktorowi. Ten natomiast płaci dostawcy, a my spłacamy faktora wraz z należnymi odsetkami.

Kiedy warto skorzystać faktoringu odwrotnego? 

Usługa odwróconego faktoringu sprawdza się w wielu branżach. Jest to korzystne rozwiązanie dla firm, które posiadają wielu dostawców z krótkimi terminami płatności. Takie faktury możemy właśnie zrealizować poprzez faktoring odwrócony. To także dobry sposób na finansowanie bieżącej działalności, kiedy dostawca wymaga płatności gotówką, której my na przykład obecnie nie posiadamy. 

Odwrotny faktoring może mieć także jeszcze jedną zaletę. Niektórzy dostawcy oferują zniżki na produkty przy dokonaniu przedterminowych płatności. W takim przypadku skorzystanie z usługi faktoringu okazuje się dużo korzystniejsze, nawet po opłaceniu odsetek. Warto jednak wiedzieć, że z faktoringu odwrotnego mogą skorzystać firmy, które mają już 2-letni staż na rynku. Co więcej, jest to rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które w szerszej perspektywie są w dobrej kondycji finansowej i mają pieniądze na spłatę faktora.