Jak działa ETF na kryptowaluty?

0
407

Rosnąca popularność kryptowalut wynika z faktu, że można inwestować w nie można nie tylko bezpośrednio, ale również poprzez zakup instrumentów pochodnych. Przykładem może być ETF na kryptowaluty, który opiera się na konkretnej walucie cyfrowej. W jaki sposób działa tego typu fundusz? Dlaczego warto inwestować w ten sposób? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak działa ETF na kryptowaluty?

Chcąc zacząć inwestować w kryptowaluty poprzez zakup ETF-ów warto znać sposób działania tego typu funduszy. Należy zatem wiedzieć, że sposób działania ETF-ów z ekspozycją na kryptowaluty nie różni się niczym od mechanizmu działania innych ETF-ów. Różnica sprowadza się jedynie do instrumentu bazowego, którym w tym przypadku jest dana kryptowaluta. W efekcie każdy spadek lub wzrost jej kursu przekłada się na taki sam spadek lub wzrost wartości jednostek uczestnictwa opartego na niej ETF-u. Warto również wiedzieć, że ETF na kryptowaluty tak samo jak każdy inny ETF jest notowany na giełdzie. W efekcie wyróżnia go nie tylko wysoka płynność, ale także bieżąca wycena.

ETF na kryptowaluty – jak kupić?

Wiedząc jak działa ETF na kryptowaluty oraz chcąc zacząć inwestować w tego typu fundusze warto dowiedzieć się jak wygląda to w praktyce. Podstawą jest zatem świadomość, że możliwość zakupu ETF-ów z ekspozycją na kryptowaluty jest dostępna praktycznie dla każdego, jednak wymaga otwarcia rachunku maklerskiego. Jego posiadanie pozwala bowiem mieć dostęp do funduszy notowanych na giełdzie. Konto maklerskie otwiera się u brokera, który pełni funkcję pośrednika pomiędzy giełdą, a inwestorem. Obecnie oferty większości brokerów dostępne są online, co sprawia, że inwestowanie w ETF-y z ekspozycją na kryptowaluty nie tylko nie wymaga wychodzenia z domu, ale jest również bardzo wygodne. Warto jednak mieć świadomość, że wybór brokera powinien być przemyślany, a poszczególne oferty z reguły znacznie się różnią. Przy jego dokonywaniu pod uwagę należy zatem wziąć nie tylko oferowane możliwości inwestycyjne, ale również inne kwestie, których przykładem może być komfort inwestowania, czy wysokość pobieranych opłat. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule przedstawiającym mechanizm wyboru rachunku inwestycyjnego.

Dlaczego warto inwestować w ETF-y z ekspozycją na kryptowaluty?

Z czego wynika rosnąca popularność ETF-ów na kryptowaluty? Przede wszystkim z niższego poziomu ryzyka w odniesieniu do bezpośredniego zakupu kryptowalut. Z czego ono wynika? Otóż, wpływają na to dwie kwestie, ponieważ istotny jest zarówno brak konieczności posiadania portfela kryptowalutowego, co likwiduje ryzyko utraty dostępu do niego, jak i brak dźwigni finansowej. Niemożność skorzystania z lewarowania w znacznym stopniu łagodzi bowiem dużą niestabilność rynku kryptowalut. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w ETF-y na kryptowaluty? Przede wszystkim ze względu na prostotę, ponieważ w praktyce nie różni się to niczym od zakupu innych ETF-ów.

Podsumowując należy stwierdzić, że ETF na kryptowaluty to fundusz, który pozwala w sposób pośredni inwestować na rynku kryptowalut. W efekcie poziom ryzyka zostaje w znacznym stopniu ograniczony.