Kaski ochronne – jakie są rodzaje i który wybrać? 

0
452
kaski ochronne

Zapewnia bezpieczeństwo pracy, chroni głowę i poprawia komfort pracy. Mowa oczywiście o kasku ochronnym, który jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego pracownika fizycznego. Uczestnicy placu budowy lub pracownicy hali przemysłowej narażeni są na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Spadający element konstrukcji, czy zwykła nieuważność drugiego pracownika mogą mieć poważne konsekwencje. Jak zminimalizować ryzyko? Odpowiedzią są kaski ochronne, które mogą uratować życie i porządkują strukturę miejsca pracy. Jakie są rodzaje kasków ochronnych i który wybrać? 

Jaki powinien być idealny kask ochronny? 

Kask ochronny powinien mieć dwie cechy. Przede wszystkim musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów. Po drugie powinien być wygodny. Te dwa elementy idą ze sobą w parze i jeżeli któregoś zabraknie, to kask automatycznie traci na jakości. Kask ochronny, jak sama nazwa wskazuje, ma w pierwszej kolejności chronić. Dlatego też musi być porządny i wytrzymały. W każdym innym przypadku narażamy swojego pracownika na utratę zdrowia. 

Kask ochronny powinien być wykonany z tworzywa, które absorbuje uderzenia. Dzięki temu pochłania energię i lepiej ochrania głowę użytkownika w przypadku ciosu. Pamiętaj także, że wszelkiego rodzaju żłobienia, profile, czy rowki pełnią bardzo ważną rolę konstrukcyjną. Zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo i nie są tylko elementem ozdobnym. 

Istotną kwestią jest także wygoda. Kask ochronny musi być komfortowy i wygodny. W przeciwnym razie zostanie rzucony w kąt, skąd nie będzie spełniał swojej roli. Kask ochronny znajduje się na głowie pracownika przez większą część dnia. Komfort użytkowania przekłada się na jakość pracy, a na niej również powinno nam zależeć. 

Czy kolor kasku ochronnego ma znaczenie? 

Kaski ochronne występują w różnych kolorach. Na placu budowy możemy zauważyć żółte, pomarańczowe, czerwone, białe czy niebieski głowy. Czy kolor kasku ma znaczenie? Według nieformalnych ustaleń tak i to całkiem spore. Kolor kasku odpowiada wykonywanemu zawodowi, dzięki czemu porządkuje miejsce pracy. Już z daleka możemy zauważyć osobę, której szukamy. Tym oto sposobem kask żółty przypisujemy pracownikom fizycznym. To właśnie kaski w tym kolorze dominują plac budowy. Kask biały znajdziemy na głowie kierownika budowy. Pomarańczowy – na geodety. Natomiast kask czerwony przeznaczony jest dla praktykantów oraz gości. Pamiętaj, że każda osoba znajdująca się na placu budowy zobowiązania jest do założenia kasku ochronnego i przestrzegania regulaminu miejsca.