Kiedy warto założyć własną firmę?

0
352
kiedy założyć firmę

Jednoosobowa działalność gospodarcza to prosty sposób na prowadzenie własnej firmy. Prosty, ale jednak wiążący się z pewnym ryzykiem oraz obowiązkami, dlatego mimo licznych korzyści nie będzie to rozwiązanie dobre dla każdego. O czym warto pamiętać, decydując się na ten krok?

Korzystniejsza forma opodatkowania

Jednoosobowa działalność całkiem często niewiele różni się od pracy na etacie, jednak będąc jednoosobową firmą można więcej rzeczy odliczyć od podatku, na przykład zakup komputera i specjalistycznego oprogramowania. W przypadku, gdy dochody stają się na tyle wysokie, że przekraczają ustawowe limity, można przejść na podatek liniowy i płacić 19 procent podatku niezależnie od zarobków. Wykaz ulg i odliczeń od podatku można znaleźć na https://e-rachunkowosc.pl/.

Z punktu widzenia zleceniodawcy to także jest korzystne, ponieważ współpracując z JDG nie trzeba tworzyć umów, płacić podatków i składek ZUS, wystarczy tylko zapłacić fakturę i to wszystko.

Elastyczne godziny pracy

Przyjmując zlecenia trzeba oczywiście dotrzymywać terminów, ale jest większa swoboda w ustalaniu godzin pracy, co szczególnie doceniają osoby wychowujące małe dzieci. Nie trzeba nawet jeździć do biura, bo własną działalność wolno prowadzić w domu, co jeszcze bardziej obniża koszty.

Niższy ZUS

Opłacane samodzielnie składki na ZUS są dość wysokie, za to inaczej niż w przypadku etatu, ich wysokość nie rośnie wraz z zarobkami. Inaczej mówiąc, gdy jednoosobowa działalność gospodarcza prężnie się rozwija i osiąga coraz wyższe dochody, składka ZUS nie ulega zmianie. Jest także możliwość skorzystania z preferencyjnej składki ZUS, a to, komu ona przysługuje i jak można z niej skorzystać, jest opisane na https://e-rachunkowosc.pl/category/zus/.

Odliczanie VAT

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą można się zarejestrować jako płatnik VAT, co daje prawo do odliczania tego podatku od wszystkich rzeczy, jakie zostały zakupione na potrzeby firmy. W przypadku współpracy zagranicznej nie dolicza się VAT do sprzedaży, ale wciąż jest możliwość odliczenia podatku od zakupów.