Kryzys – dobry czas na inwestycje

0
394

Martwi Cię coraz bardziej uwidaczniający się kryzys gospodarczy, który zdaje się ogarniać coraz większe połacie świata? Jeżeli tak, to w takim razie być może zdziwi Cię to, że obecna sytuacja gospodarcza nie u wszystkich wywołuje takie uczucia, ponieważ doskonale zdają sobie sprawę z tego, że taka pora to prawdopodobnie najlepszy czas na inwestycje, ponieważ spółki giełdowe stają się tanie, nieruchomości idą w dół, a wiele walut drożeje. Dzięki właśnie takim wydarzeniom powstała już niejedna fortuna, podobnie jak niejedna także przepadła. Poniżej przyjrzymy się metodom, jakie mogą być odpowiednie właśnie na inwestowanie w kryzysie, bo przecież wiadomo, że on kiedyś się skończy.

Inwestycje w nieruchomości w Polsce i na świecie

Już przynajmniej od kilkunastu miesięcy słyszy się, że trwa kryzys na rynku nieruchomości, a co się z nim wiąże, ich ceny spadają. Oficjalnie mówi się o spadkach rzędu kilku-kilkunastu procent, jednak postawieni pod ścianą deweloperzy są w stanie dać jeszcze większy upust. Można więc śmiało powiedzieć, że właśnie teraz jest najlepszy czas na inwestowanie w nieruchomości. Wiele z nich powstało jeszcze przed kryzysem, kiedy ceny były dużo wyższe, podobnie jak marże deweloperów, a tym samym ich zarobki. Od tej pory rynek bardzo się zmienił, spory wpływ miał na to między innymi sektor bankowy, który wstrzymał dopływ łatwo dostępnych kredytów hipotecznych, a tym samym ograniczył ich oddziaływanie na ten rynek, ponieważ okazało się, że w związku z tym na własne lokum może sobie pozwolić mniej Polaków. Podobny wpływ na ten sektor ma także to, że znacznie okrojony został rządowy program kredyty Rodzina na Swoim.

Panika na giełdzie – czas na zakup akcji

Ostatnie dni przyniosły także znaczne spadki na giełdzie, w obawie o kondycję globalnej gospodarki, wielu inwestorów zdecydowało się wycofać z papierów wartościowych, co doprowadziło do znacznej ich przeceny. Zdarza się nawet, że firmy wyceniane są na mniej, niż posiadają na kontach gotówki, jeżeli więc ktoś nie wie kiedy inwestować w akcje, to właśnie takie czasy są do tego najlepszą porą. A nie powinno się tego robić w czasie, gdy w codziennych wiadomościach słyszy się ile to papiery wartościowe pozwalają zarobić, to zazwyczaj jest już sygnał, że należy myśleć o ich pozbyciu się. Na takich przykładach widać, że kryzys gospodarczy jest dobrym czasem na zarabianie.