Krzesło biurowe i jego budowa

0
342
Krzesło biurowe i jego budowa

Budowa biurowego krzesła jest pozornie prosta i zrozumiała. Jednakże postrzeganie fotela jako wygodnego mebla biurowego tylko z możliwością regulacji  wysokości jest bardzo archaiczne i dotyczy dawnych lat. Obecny stan wiedzy o fotelach i krzesłach biurowych jest niestety bardzo mały. Brakuje serwisów tematycznych dedykowanych tego typu produktowi. Obecnie mamy tak bogatą i różnorodną ofertę, że nie warto decydować się zakup na podstawie ceny bez głębszego zastanowienia. Ale nie chcemy pisać o procesie zakupowym i czynnikach go determinujących. Skupmy się więc samej budowie tego przedmiotu.

Zacznijmy od elementów położonych najniższej czyli podstawy z kółkami. Wyróżniamy dwa główne typy podstaw ze względu na kolorystykę i  materiał , z którego są wykonane. Otóż opcja pierwsza czyli czarna baza lub opcja druga baza chromowana. Ta druga własność jest trochę droższa – wygląd bardziej przyciąga. Z punktu widzenia praktycznego na czarnej podstawie widać bardziej ślady obuwia niż na chromowanym materiale. Bardzo ważnym elementem połączonym z podstawą są kółka. Wyróżnijmy dwa podstawowe grupy. Kółka miękkie, gumowane do powierzchni twardych, oraz kółka twarde do powierzchni miękkich.

Na podstawie osadzona jest kolumna gazowa odpowiedzialna za funkcjonowanie mechanizmu regulacyjnego wysokości siedzenia. Idąc wyżej trafiamy na siedzisko. Jest ono tapicerowane lub szyte w zależności od prestiżu danego produktu. Bo zewnętrzną wypełnienie stanowi pianka – najczęściej w formie wyprofilowane i osadzonej na drewnianym stelażu. Im pianka jest wyższej gęstości tym lepiej dla użytkownika. Od spodu siedziska przymocowany jest na metalowym stelażu mechanizm główny fotela – np. mechanizm synchroniczny ze zintegrowaną płytą przesuwną lub  oddzielnym mechanizmem regulacji głębokości siedzenia. Mechanizm odpowiadających za regulację jest bardzo dużo różnych rodzajów. Do spodu siedziska montowane są również podłokietniki.

Oparcie krzesła jest osadzone w mechanizmie głównym, który został wybrany do danego modelu krzesła. Jako opcja do oparcia może być dołączony zagłówek ( z możliwością regulacji lub nie ). Oparcie z racji funkcjonowania jako oddzielna element ( w odróżnieniu od tradycyjnych foteli biurowych – gdzie siedzisko i oparcie były fizycznie zespojone )  bardzo często jest powierzane inna tkaniną niż siedzisko. Takie krzesła dwukolorowe bardzo przyciągają i ożywiają często smutny i dość jednolity obraz tych przedmiotów. Dodatkowo ostatnie lata to bardzo modne krzesła biurowe z oparciem siatkowym. Taka forma umożliwia dopływ bezpośredni powietrza do ciała oraz możliwość dodatkowej dość prostej w budowie regulacji na dolny odcinek kręgosłupa ( regulacja lędźwiowa ). Podsumowując współcześnie mamy szereg różnych rozwiązań – połączenie ich wszystkich w całość daje produkt bardzo funkcjonalny.