Kupując gotowy dom, oszczędzamy wiele czasu i nerwów

0
361

Przed przystąpieniem do budowy domu, zastanawiamy się, na czym można zaoszczędzić, aby budowa kosztowała jak najmniej, a my żebyśmy byli zadowoleni z efektów naszej pracy.

Najtańsza jest budowa domu systemem gospodarczym, przy pomocy znajomych, rodziny. Mając kilku fachowców w grupie, można podjąć takie wyzwanie, ale trzeba się przygotować na wiele miesięcy wytężonej pracy i wiele wyrzeczeń. Już samo załatwienie wszystkich dokumentów przed rozpoczęciem prac budowlanych, będzie zajęciem na wiele dni dla jednej osoby.

Warunki zabudowy, mapki, wypisy, wyrysy, przyłącza, pozwolenie na budowę – każdy jeden dokument jest nieodzowny, a jego uzyskanie wymaga wiele czasu. Jeżeli już dokumentację mamy zgromadzoną, przystępujemy do budowy lub do gromadzenia materiałów budowlanych, których wyboru i odbioru musimy dokonać osobiście, a potem przez cały czas budowy myśleć, czy nam wszystkiego wystarczy, albo co jeszcze musimy dokupić. W efekcie może się okazać, że biorąc pod uwagę nasz czas, odwołanie wszelkich innych obowiązków, własne dojazdy, koszty dokumentacji, doprowadzenie mediów, różne nieprzewidziane płatności – nasz nowy dom jest droższy niż u dewelopera.