Kupujemy nowe mieszkanie – wskazówki

0
388

Kupujemy nowe mieszkanie – wskazówki

Dla każdej rodziny kupno nowego mieszkania, często swojego pierwszego jest ogromnym krokiem. Własne cztery kąty to przecież poczucie bezpieczeństwa i niezależności. Coraz młodsze osoby decydują się na taki krok i kupują na własność nieruchomość. Wynika to przede wszystkim ze zmian na rynku pracy. Polacy zarabiają coraz lepiej i dostają coraz lepsze umowy od swoich pracodawców.

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie mieszkanie kupić – z drugiej ręki, czy w stanie deweloperskim. Jest to słuszna wątpliwość, ponieważ rynek mieszkaniowy jest obecnie bardzo bogaty i warto rozważyć wszelkie możliwości. Jakie są podstawowe różnice?

Przede wszystkim, mieszkania od dewelopera są znacznie droższe niż te kupowane od poprzedniego właściciela. Cena za metr kwadratowy powierzchni takiego mieszkania na jednym osiedlu mieszkaniowym może się różnić nawet o tysiąc złotych.
Deweloperzy oddają mieszkania w stanie całkowicie surowym. Klient musi sam wybrać parapety, podłogi, czy drzwi wewnętrzne. W przypadku mieszkania z tak zwanej drugiej ręki można liczyć na to, że takie rzeczy się w nim znajdą.
Oba mieszkania są więc do remontu. Warto zwrócić uwagę jednak na to, że mieszkanie po kimś może być w na tyle dobrym stanie, że zyskuje się praktycznie łazienkę lub kuchnię za darmo. Niekiedy właściciele pozostawiają też swoje stare meble za niewielką dopłatą.
Wiele osób decyduje się więc ostatecznie na kupno mieszkania z rynku wtórnego. Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie od kogoś? Przede wszystkim na jego sytuację prawną. Warto zweryfikować księgi wieczyste i sprawdzić, czy zakup takiej nieruchomości będzie w pełni bezpieczny.

Kolejną kwestią są okna i instalacje. Najlepiej jeżeli okna są szczelne i nowe. Jeśli należy je wymienić – cena mieszkania automatycznie sporo rośnie. Podobnie w przypadku instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Wymiana niesprawnej lub przestarzałej to naprawdę spory koszt. Najlepiej kupić mieszkanie w dobrym stanie, wówczas obniża się znacznie koszty dodatkowych przeróbek i zmian.