Lekarze – zawód zawsze potrzebny

0
236
Lekarze – zawód zawsze potrzebny

Wybór kierunku studiów jest jedną z najtrudniejszych decyzji, przed którą staje młody człowiek. Myśląc o swojej przyszłości, często musi wybierać między swoimi zainteresowaniami i marzeniami a bezwzględną ręką rynku, która warunkuje jego późniejsze zatrudnienie. Decyzja ta nie jest łatwa i mimo że czas studiów jest z reguły miłym wspomnieniem, to dość szybko po ich zakończeniu musimy skonfrontować się z konsekwencjami naszych wcześniejszych wyborów.

Jak to w życiu bywa – nic nie jest do końca pewne. Nasza decyzja o wyborze dobrze rokującego kierunku studiów może okazać się wielką pomyłką, bo np. zanim uda nam się je ukończyć i obronić dyplom, rynek pracy będzie już wypełniony absolwentami z lat wcześniejszych. Ta sytuacja ma też drugą stronę medalu. Decydując się na kierunek, mało popularny, ze wszystkich stron odradzany, ale zgodny z naszymi zainteresowaniami – nie możemy wykluczyć sytuacji, że to właśnie związany z nim zawód stanie się nagle wielce pożądany. Mała ilość dostępnych specjalistów w tej dziedzinie, skonfrontowana z nową potrzebą rynku pracy, umożliwi nam z pewnością znacznie łatwiejszy start.

Niezależnie od zawirowań na rynku pracy, jeden zawód z pewnością zawsze będzie w „cenie”. Lekarze, bo o nich mowa, zawsze będą potrzebni – zwłaszcza teraz gdy średnia wieku wydłuża się i coraz więcej osób dożywa późnej starości. Przyszły pediatra, chirurg czy dentysta z pewnością nie będzie narzekał na brak pracy. Niektórych od kierunków medycznych mogą odstraszać bardzo ciężkie studia, słaba kondycja polskiej służby zdrowia oraz problem z późniejszym „załapaniem się” na szpitalny staż. Zazwyczaj jednak osoby decydujące się na studiowanie medycyny czują wewnętrzną potrzebę, aby właśnie ten życiowy kierunek obrać i nie dają się zwieść trudnościom i przeciwnościom losu.

Leczenie ludzi to wielka odpowiedzialność, bez względu na to, czy jesteśmy początkującym pediatrą, czy światowej klasy specjalistą, którego domeną jest neurochirurgia Bydgoszcz i jej Collegium Medicum to świetne miejsce na start dla adeptów medycyny. Każdy przyszły student z pewnością znajdzie tu kierunek dla siebie – pamiętając, że każda specjalizacja jest ważna i potrzebna.