Odwieczny dylemat – kuchnia czy aneks

0
894

Odwieczny dylemat – kuchnia czy aneks

Coraz częściej w blokach budowanych przez deweloperów spotkać można salony z aneksami kuchennymi. Oddzielne kuchnie to już rzadkość w takim nowoczesnym budownictwie. Wynika to przede wszystkim z chęci zaoszczędzenia nieco przestrzeni u zaplanowania jeszcze jednego pokoju, na przykład dla dziecka.

Wiele osób zastanawia się nad tym, co jest lepsze – kuchnia czy aneks kuchenny. Okazuje się jednak, że takie mieszkania są dość chętnie kupowane przez młode osoby. Dla nich samo gotowanie nie jest tak ważne i są skłonne zgodzić się na niewielką kuchnię na korzyść oddzielnego pokoju, na przykład sypialni czy pokoju dla dziecka.

Inni nigdy nie zdecydowaliby się na zakup takiej nieruchomości, ponieważ dla nich kuchnia powinna być osobnym pomieszczeniem. Najczęściej argumentem są bałagan oraz zapachy, jakie pojawiają się w kuchni podczas gotowania. Kiedy w domu znajdują się goście i zajmują miejsce przy stole w salonie, można czuć pewien dyskomfort pozostawiając brudne naczynia po gotowaniu na blacie. Również zapach, na przykład smażenia, znajdzie się w całym pomieszczeniu.

Czy aneks kuchenny jest w stanie zastąpić kuchnię? Wiele zależy tu od rozmiarów całego pomieszczenia. Jeżeli salon ma kilkadziesiąt metrów kwadratowych, jest otwarty i ma sporo okien, z pewnością można zdecydować się na aneks, który zajmie przynajmniej jedną ze ścian w pokoju. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zaplanować wystarczającą ilość blatu roboczego do przechowywania posiłków.

W aneksie gotuje się dobrze i przyjemnie. Salon jednak sporo traci na takim rozwiązaniu. W większości kuchni znajduje się przecież lodówka i zmywarka. Są to urządzenia, które generują sporo hałasu. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ wieczorem takie sprzęty słychać bardzo wyraźnie. Poza tym, osoba która chce w spokoju poczytać, czy popracować narażona jest na odgłosy z kuchni i zapachy, które bardzo szybko roznoszą się po całym pomieszczeniu. Warto więc dobrze rozważyć zakup mieszkania, w którym znajduje się aneks kuchenny w salonie.