Oświetlenie korytarza w domu

0
260

Oświetlenie domowego korytarza jest bardzo ważne, ponieważ stanowi on wizytówkę mieszkania. Kiedy ktoś dzwoni do drzwi, po ich otwarciu to właśnie korytarz jest pierwszym pomieszczeniem, które gość widzi. Do tego często, choć nie zawsze ta część mieszkania pozbawiona jest okna i naturalnego światła, co dodatkowo przemawia za tym, aby o oświetlenie korytarza w domu zadbać właściwie. 

Jakie źródła światła są najodpowiedniejsze do oświetlenia korytarza?

Korytarz mogą rozświetlać różnorodne źródła światła. Podstawowym oświetleniem jest tradycyjna wisząca lampa sufitowa lub plafon, czy też wmontowane w sufit podwieszany lampki ledowe lub halogenowe. Niezależnie od tego warto nad lustrem umieścić kinkiet, który będzie dawał dodatkowe światło odbite w lustrze, dzięki czemu zyska się jeszcze więcej rozświetlonej przestrzeni. Jeśli w korytarzu znajdują się schody wiodące na piętro, dobrze jest zamontować przy każdym stopniu małe lampki ledowe, które je oświetlą. Można też zawiesić kinkiety w równych odstępach nad schodami. Mądrym posunięciem jest zamontowanie w takim wypadku oświetlenia z czujnikiem ruchu, aby niepotrzebnie nie zużywać prądu. Schody i korytarz będą wówczas oświetlane tylko wtedy, gdy ktoś pojawi się w pobliżu. Zaletą takiego rozwiązania jest także to, że światło reagując na ruch, zapala się automatycznie i nie trzeba po omacku szukać kontaktu. Inną opcją nowoczesnego oświetlenia schodów w korytarzu są taśmy ledowe, które montuje się do podstopni lub policzków schodów. 

Jaką barwę światła wybrać do oświetlenia korytarza w domu?

Warto wiedzieć, że barwa światła, którą dobiera się do rozświetlenia danego pomieszczenia, może wpłynąć nie tylko na to, jak jest ono postrzegane, ale nawet na nastrój ludzi w nim przebywających. Zimne światło pobudza i motywuje do pracy, dzięki czemu z powodzeniem stosuje się je w sklepach i biurach. Ciepłe światło natomiast uspokaja i relaksuje oraz sprzyja zacieśnianiu kontaktów towarzyskich. Biorąc pod uwagę te czynniki, do oświetlenia korytarza raczej nie poleca się zimnych intensywnych odcieni światła. Dobrze natomiast zaprezentuje się oświetlenie emanujące ciepłym białym lub żółtym światłem. Oświetlony w taki sposób korytarz będzie zapraszał gości do mieszkania, które już od wejścia wyda im się przytulne i ciepłe. 

Oświetlenie korytarza składające się z kilku źródeł światła to najlepsze rozwiązanie. Wykorzystanie do tego celu lamp z czujnikiem ruchu nie tylko pozwoli zaoszczędzić na kosztach energii, ale i komfortowo mieszkać, nie martwiąc się koniecznością odszukania kontaktu za każdym razem, kiedy wejdzie się do ciemnego domu. Ważnym aspektem przy doborze oświetlenia jest zwrócenie uwagi na barwę światła. Każdemu korytarzowi domowego charakteru i przytulności doda ciepłe białe lub żółte światło.