Oświetlenie ogrodu – poradnik

0
1003

W poprzedniej części poradnika dotyczącego oświetlenia ogrodowego zajmowaliśmy się miękkim światłem, przydatnym zarówno do celów praktycznych, jak i podkreślającym detale obiektu. Tym razem chcemy wyjaśnić, jak wykorzystać oświetlenie z góry lub z dołu.

Światło odgórne służy do ogólnego zastosowania. Wyróżnić tutaj można światło skupione wiązką w dół, zazwyczaj rozmieszczane symetrycznie na ścianach domu w celu jego całościowego podświetlenia. Nieraz jednak wykorzystywane jest ono do podkreślenia tylko jednego miejsca, na przykład ściennej pergoli z kwiatami róż lub miejsca użytkowego z kranem. Do światła ogólnego zastosowania zalicza się także kinkiety (montowane przy drzwiach domu) lub plafoniery montowane przy niskich sufitach.

Oświetlenie od dołu służy już do typowego podświetlania obiektów. Światło skierowane jest pod kątem lub bezpośrednio w górę w celu oświetlenia drzewa lub krzewów, wykorzystać je w ten sam sposób można również do podkreślenia ciekawej rzeźby lub fontanny. Do takiego oświetlenia najlepiej nadają się lampy wbijane w ziemię, najlepiej oprawy gruntowe z regulowaną główką.