Płyta fundamentowa zamiast tradycyjnych fundamentów

0
808

Nie trzeba być specjalistą w budownictwie żeby wiedzieć, że konstrukcja całej budowli uzależniona jest od fundamentów. Ale tradycyjne fundamenty można zastąpić płytą fundamentową. Wbrew pozorom płyta fundamentowa jest solidnym materiałem znoszącym wiele obciążeń. Ponadto za jej sprawą ciepło nie ucieka. Lepiej zapomnieć o tradycyjnych technikach murarskich.

Dziś projektowane i budowane budynki mają zdecydowanie inne wymagane niż te budowane jeszcze kilkanaście lat temu. Zastosowanie płyty fundamentowej znacznie też skraca czas budowy. Nie trzeba bowiem czekać, aż beton się zwiąże. Prace mokre ograniczone są więc do minimum. Na całkiem sporą skalę płytę fundamentową stosuje się głównie w Stanach oraz Skandynawii.

Wiąże się to oczywiście ze sposobem budownictwa praktykowanym w tych krajach. W Stanach buduje się głównie domy drewniane, o lekkie konstrukcji nie wymagające więc solidnych fundamentów. Płyta fundamentowa świetnie spełnia stawiane przed nią oczekiwania. Ponadto płyta fundamentowa charakteryzuje się zdecydowanie większą nośnością niż tradycyjne fundamenty. Wymieniać można również co najmniej kilka rodzajów płyt fundamentowych. Bądź co bądź w Polsce również z powodzeniem możemy zastosować płytę fundamentową.