Pomysł na biznes – gdzie go znaleźć

0
502
Pomysł na biznes – gdzie go znaleźć

Jeśli chodzi o pomysł na dowolny biznes, to żadna firma tego etapu nie powinna omijać. Pomysł na biznes to absolutna podstawa działalności gospodarczej. Cała struktura biznesplanu musi być ułożona tak, aby pomysł widniał w środku. Można, pisząc biznesplan, skorzystać z notatek nielinearnych, czyli zapisywanych na kartce A4 pomysłów w formie obrazków albo własnoręcznie wymyślonych skrótowych symboli.

<h2>Jak wpaść na dobry pomysł na biznes<h2>

Ci, którzy ten etap mają już za sobą, a ich pomysły “wypaliły”, zapytani, twierdzą, że nie pamiętają drogi do celu, jakim jest świetny pomysł na biznes. Niemniej istnieje kilka sposobów, które zwiększają szanse na to, żeby pomysł plasował się blisko genialności. Najprościej jest zrobić sobie samemu “burzę umysłu”, a gdy uczestników będzie więcej, zbiorową “burzę mózgu”. Pierwsze, co sobie trzeba uświadomić to, aby podczas burzy mózgu notować absolutnie wszystko, co tylko przychodzi do głowy i koniecznie zapisywać na tablicy. Zasada numer jeden mówi, że na tym etapie liczy się wszystko, każdy pomysł, uczestnikom nie wolno krytykować pomysłów cudzych ani cenzurować, na przykład z obawy przed ośmieszeniem, pomysłów własnych. Tu nie ma selekcji – liczy się każdy jeden wymyślony pomysł, każde rozwiązanie. Zasada braku krytyki prowadzi do tego, aby notować i zauważać nawet pomysły ewidentnie nie sprawdzone, z tak zwanego “sufitu”. Odhamowanie procesów kreatywności, na co dzień przytłumionej rutyną, jest celem zorganizowania każdej sesji “burzy mózgów”.
Kiedy pomysły zostały doszczętnie wyczerpane i zapisane, teraz po kolei trzeba przyjrzeć się im i dokonać wstępnej selekcji, której celem jest zachowanie do 5 wygenerowanych pomysłów, a odrzucenie całej reszty. Kolejny etap to wybór dwóch najlepszych rozwiązań, a następnie tego najlepszego. W ten sposób można przy odrobinie szczęścia wymyśleć nawet znakomity pomysł na działalność firmową.

<h3>Co zrobić, gdy burza mózgu nie działa – inne techniki generowania pomysłów na biznes<h3>

Gdy jednak sesja burzy umysłu nie doprowadzi do przyjęcia konkretnego rozwiązania, należy użyć innych sposobów. Najlepiej zapisać na kartce problem, np. “jaki byłby super-pomysł na biznes” i odczekać kilka dni. Istniały doniesienia, że dopiero po zaprzestaniu generowania rozwiązań “na siłę”, przychodziły one do głowy w przypadkowych sytuacjach, czasem w nocy we śnie, czasem w rezultacie zajęcia się zupełnie czym innym na zasadzie kontrastu. Pamiętać trzeba, że wszystko powinno się notować, by mieć wszystko pod ręką. Czasami pomysł pojawi się w wyniku surfowania po sieci, czytania jakiejś książki, czasem ktoś nieświadomie podsunie pomysł w rozmowie albo pojawi się on w trakcie seansu w kinie.
Najważniejsza tu jest postawa umysłu, obniżenie do minimum krytyki, bo to pozornie “racjonalne” myślenie stanowi główną przeszkodę w kreatywności, żywiącej się także emocjami, uczuciami oraz wyobraźnią posuniętą niekiedy do fantazji dziecięcej. I o tym należy stale pamiętać.