Pomysł na firmę, oczekiwania i rzeczywistość

0
366
Pomysł na firmę, oczekiwania i rzeczywistość

Któż z nas nie marzył o tym, żeby założyć własną działalność gospodarczą, rozkręcić firmę i po kilku latach cieszyć się ogromnymi zyskami, które pozwalają na osiągnięcie stabilizacji i życie na wysokim poziomie. Wiele osób zastanawia się, jak założyć przedsiębiorstwo, rozwinąć je i czerpać wymierne korzyści z pracy na własny rachunek. Rzeczywistość nie jest jednak tak różowa i mnóstwo potencjalnych przedsiębiorców zatrzymuje się już na etapie załatwiania pierwszych formalności lub zamyka firmy niedługo po ich otworzeniu.

Dobry pomysł przepisem na sukces

Zabrzmi to jak banał, ale najważniejszą decyzją jaką musi podjąć każdy, kto myśli o rozpoczęciu własnego biznesu, jest pomysł na działalność. Musimy dokładnie wiedzieć co chcemy robić, jak chcemy to robić, a także przemyśleć, w jaki sposób będziemy na tym zarabiać. Bez dobrego pomysłu, nawet najbardziej pracowite i zaradne jednostki nie będą w stanie z powodzeniem prowadzić działalności gospodarczej i zarabiać na niej. Musimy więc znaleźć coś, w czym czujemy się dobrze, najlepiej żeby było to naszą pasją i zastanowić się w jaki sposób to sprzedać. Możemy także rozeznać się w rynku, zastanowić się jakich usług lub produktów brakuje w naszej okolicy i spróbować wypełnić tę gospodarczą lukę. Pomyślmy także o tym, co będzie nam potrzebne do skutecznego monetyzowania naszej pracy. Czy będziemy potrzebować lokalu, placu, środków transportu, sprzętu komputerowego lub wyspecjalizowanych materiałów?

Biznes plan i początki

Nieodłącznym elementem każdego przyszłego przedsiębiorstwa jest biznes plan. Bez bardzo dokładnego rozpisania celów, sposobów działalności, możliwości pozyskiwania środków na ich realizację oraz długofalowej strategii, nie da się osiągnąć zbyt wiele. Mówi się, że do stworzenia dobrego biznes planu wystarczy kartka papieru i długopis. Dlaczego by jednak nie skorzystać z dostępnych w Internecie narzędzi (nawet darmowych), które nie tylko ułatwią pisanie biznes planu od strony technicznej i organizacyjnej, ale także podpowiedzą nam, co powinno się w takim dokumencie znaleźć.

Warto zatem przyłożyć się do tego zadania jak najdokładniej i szczegółowo określić wszystko, co będzie nam potrzebne do założenia i prowadzenia przedsiębiorstwa. Należy jednak mieć na uwadze, że nawet najdoskonalszy biznes plan nie zastąpi nam dobrego pomysłu, ani nie umożliwi pozyskania środków na działalność. Nie zapewni nam także zaangażowania i odpowiednich umiejętności. O to wszystko będziemy musieli zadbać samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do specjalistów.