Pożyczki pod zastaw mieszkania – jakie warunki trzeba spełnić?

0
515
pożyczki pod zastaw

Pożyczka pod zastaw mieszkania może kojarzyć się ze sposobem na pozyskanie finansowanie przez osoby prywatne, natomiast w praktyce jest to rozwiązanie, z którego często korzystają firmy. Nie bez powodu – stanowi ono ciekawą alternatywę dla kredytów i pożyczek bankowych, które bywają trudne i czasochłonne do uzyskania.

Choćby z racji na to, że praktyczna pożyczka pod zastaw mieszkania własnościowego charakteryzuje się bardziej liberalnymi wymaganiami i może potencjalnie zostać zaciągnięta nawet przez firmy, których sytuacja finansowa stała się trudna. Jakie to dokładnie warunki? Wszystko zostanie wyjaśnione poniżej.

Kluczową kwestią jest wartość nieruchomości

Zabezpieczenie w postaci zastawu nieruchomości znacznie zmniejsza ryzyko związane z udzieleniem pożyczki – nawet, jeśli pożyczkobiorca charakteryzuje się niską zdolnością kredytową, negatywnymi wpisami w BIK-u czy krótkim stażem działalności. W związku z tym możliwe jest uzyskanie zobowiązania pozabankowego pod zastaw również przez start-upy czy przedsiębiorstwa z nie do końca pozytywną historią kredytową.

Nie ma też szczególnych wymagań odnośnie do tego, kto musi być właścicielem mieszkania stanowiącego przedmiot zastawu. Może to być pożyczkobiorca, ale też zupełnie inna firma czy osoba prywatna.

Oprócz mieszkań przedmiotem zastawu mogą być też domy jednorodzinne czy nieruchomości o charakterze komercyjnym (fabryki, biura i nie tylko). Najbardziej istotnym aspektem, który wpłynie na maksymalną kwotę finansowania, będzie wartość nieruchomości. W przypadku bardzo wartościowych mieszkań, możliwe jest pozyskanie finansowania opiewającego nawet na bardzo duże kwoty.

Każda sytuacja analizowana jest indywidualnie. Żeby mieć pewność, że zobowiązanie zostanie zaciągnięte maksymalnie szybko, sprawnie i bezpiecznie, warto pozyskiwać je przy pomocy doświadczonego eksperta, specjalizującego się konkretnie w finansowaniu pod zastaw. Dzięki temu firma będzie mieć pewność, że cały proces przebiegnie zgodnie z planem.

Należy dostarczyć szereg dokumentów

Ilość formalności związanych z zaciągnięciem pozabankowej pożyczki pod zastaw mieszkania jest niewielka w porównaniu do pożyczek i kredytów w bankach. Nie znaczy to jednak, że pewnych formalności nie ma wcale.

Konieczne będzie przedstawienie pożyczkodawcy szeregu dokumentów, m.in. potwierdzających prawo własności nieruchomości podmiotu wyrażającego zgodę na wykorzystanie jej jako zastaw zobowiązania.

Dokładna lista zależeć będzie od stanu prawnego mieszkania, natomiast z reguły konieczne będzie chociażby wskazanie numeru księgi wieczystej czy okazanie aktu notarialnego potwierdzającego kupno nieruchomości lub otrzymanie jej w drodze darowizny.