Praca w domu – za i przeciw

0
387
Praca w domu – za i przeciw

Posiadanie własnej firmy, w której siedziba jest prywatne mieszkanie, to częsty przypadek, zwłaszcza na początku działalności, gdy zarobki nie są jeszcze tak duże, by pokrywać dodatkowe koszty, takie jak wynajem biura. Ponadto niektóre branże nie wymagają od nas posiadania takiego biura. Jeżeli cała firma mieści się w laptopie, to nie ma większego znaczenia gdzie ten laptop stoi. Równie dobrze może stać w domu.

Dla wielu młodych przedsiębiorców praca w domu to nie tylko oszczędność, ale też dodatkowa wygoda. Nie trzeba wyposażać biura – wszystko mamy na miejscu. Czyżby więc było to optymalne rozwiązanie? Niestety, ma ono zarówno swoje ogromne zalety, jak i wady.

Do zalet biznesu prowadzonego w domu niewątpliwie należą o wiele niższe koszty takiej działalności. Wielu pracujących w tej formie ceni sobie, ze mogą zajmować się działalnością zawodową, wtedy, kiedy chcą. Jeśli jest to wygodne, pracują w dzień, jeżeli wolą noc, wybierają taką porę. Chyba tylko domownicy mogą wpłynąć w jakiś sposób na ich przyzwyczajenia. Ważne jest, ze nie potrzeba wyposażać biura, ani dodatkowej kuchni. W każdej chwili można wyjść z domowego pokoju-gabinetu i zrobić sobie kanapkę. Nie ma również konieczności zakładania dodatkowej linii telefonicznej, internetu itp.

Podstawowe wady takiego pomysłu zaczynają się pojawiać, gdy chcemy przyjąć w gabinecie klienta. Często nie jest to optymalne środowisko dla prowadzenia rozmów handlowych. Ważne jest również to, że przebywanie w domu sprawia, że kiedy jest w nim coś do zrobienia, trzeba odłożyć pracę na później i zająć się naprawą. Wielu przedsiębiorców pracujących w domu, narzeka, że wykonują czynności związane z zarabianiem pieniędzy o wiele dłużej, niż gdyby pracowali na jakimś etacie, w praktyce mają więc mniej wolnego czasu. Kolejny problem, to sprawy natury społecznej – nie wychodząc z domu nie spotykamy się z ludźmi, co może mieć zły wpływ na naszą kondycję psychiczną.

Jeżeli już pracujemy w domu, to bardzo ważne jest – o ile istnieje taka możliwość – wydzielenia, przynajmniej w teorii, części mieszkania, którą użytkujemy jako biuro. Dzięki temu o wiele łatwiej będziemy mogli zagospodarować sobie przestrzeń i zachować porządek w dokumentacji. Zachowamy również więcej dystansu do pracy i łatwiej będzie nam wygospodarować sobie odrobinę wolnego. Warto tez pamiętać o tym, że czasem trzeba trochę odpocząć, odprężyć się i wyjść do ludzi.