Surowce na budowie – żwir

0
363

Kamień to ważny w historii dziejów ludzkości surowiec. Czas kiedy człowiek opanował sztukę pozyskiwania z niego narzędzi wyznacza jedną z dłuższych epok w prehistorii – epokę kamienną. Chociaż żyjemy w czasach  nowożytnych, tworzymy nowoczesną wysoko rozwiniętą cywilizację nadal materiał skalny taki jak żwir i piasek jest nam niezbędny do wielu gałęziach życia. Pierwszą z nich najbardziej oczywistą jest oczywiście budownictwo.

Okazałe murowane domy i bloki nie powstały by gdyby nie zaprawa murarska do której produkcji potrzebny jest pasek i materiał kamienisty. Oczywiście znajdą się pewnie tacy którzy stwierdzą, że zdrowsze i bardziej  naturalne są domy z drewna. Może jest to prawda ale gdyby obecna cywilizacja chciała w dalszym ciągu budować domy z bali, dla wielu z nas mogłoby zabraknąć schronienia. Czy budowa wielopiętrowych konstrukcji bloków byłaby możliwa przy zastosowaniu desek? Nawet w połączeniu z gliną raczej nie byłoby to możliwe. Powszechnie znany i występujący piasek czyli materiał krzemionkowy to niezbędny surowiec w przemyśle ceramicznym.

Bez niego raczej nie byłaby możliwa produkcja szyb. Chociaż obecny przemysł zna techniki pozyskiwania materiałów ceramicznych z substancji syntetycznych to jednak sam wynalazek dał spore podstawy dla współczesnego funkcjonowania nowoczesnych hut szkła. Nowoczesne szyby o najlepszych właściwościach są także często złożeniem działania kilku technologii.

Żwir także pełni ważną rolę w przypadku budowania sieci infrastruktury. Budowa dróg mostów oraz sieci kolejowych nie byłaby możliwa gdyby nie solidne podłoże którym są wszelkiego rodzaju kamienie i rozkruszony materiał skalny.  O tym jak ważny to materiał świadczyć może ilość budowanych żwirowni miejsca te powstają najczęściej przy korytach rzek oraz na jeziorach a najczęściej stosowaną metodą uzysku jest metoda odkrywkowa. W polskich warunkach najbardziej żwironośnymi terenami są północne obszary naszego kraju. W innych krajach żwirownie często usytuowane są na dnie morskim, są to wielkie kombinaty naszpikowane zaawansowaną aparaturą, których dzienny urobek wynosi niekiedy setki ton.

Patrząc na wysoko rozwinięte metropolie, ciężko nie dostrzec, że poszczególne osiedla, wieżowce i biurowce pomimo rozwoju architektury i wykorzystywania przez nią coraz bardziej nowoczesnych metod i materiałów nie powstały by gdyby nie najprostsze materiały jakimi są piasek i żwir.