Z czym się spotkasz podczas szukania pracy?

0
333
Z czym się spotkasz podczas szukania pracy?

Rozpoczęcie pracy lub poszukiwanie nowego zatrudnienia to czasami proces, który trwa miesiącami. Dobrze płatna praca jest pilnie poszukiwana zarówno przez specjalistów w określonej dziedzinie, jak też przez osoby, które nie mogą poszczycić się mianem eksperta. O poszukiwaniu zatrudnienia myślą już młode osoby, które wybierają kierunek studiów. Dla nich praca jest jeszcze odległym tematem, jednak już wybór właściwych studiów przybliża ich do łatwiejszego znalezienia etatu. Wybierają raczej kierunki, które są związane z rozwijającymi się branżami. Stawia się na kierunki techniczne czy informatyczne, po których można starać się o zatrudnienie w cenionych firmach. Po uzyskaniu dyplomu jest też możliwa praca na własny rachunek lub wyjazd za granicę. Podczas studiów stawia się bowiem nie tylko na przyswojenie wiedzy i zyskanie umiejętności, ale też na naukę języka obcego.

Poszukiwanie pracy rozpoczynamy zwykle od zapoznania się z aktualnymi ofertami. Anonse należące do działu praca dostępne są w serwisach lokalnych oraz ogólnopolskich. Nie brakuje stron, na których znajdziemy pogrupowane ogłoszenia dotyczące wolnych stanowisk w konkretnej branży. Ponadto mamy dostęp do bazy kandydatów, w której możemy umieścić swoje CV i czekać na kontakt ze strony pracodawcy.

Czego wymagają dzisiaj pracodawcy? Praca w wielu firmach związana jest z dyspozycyjnością. Niejednokrotnie na rozmowie kwalifikacyjnej usłyszymy pytania związane z gotowością do wyjazdu do innego miasta lub kraju. Jest to związane z rozwojem firmy, która po pewnym czasie będzie chciała wysłać swoich bardziej doświadczonych pracowników do nowych oddziałów. Jeśli jesteśmy gotowi na rozwój kariery i możemy być w kontakcie z firmą przez cały czas, być może będzie to praca dla nas. Jeżeli jednak nie interesuje nas siedzenie w biurze dłużej niż osiem godzin dziennie i po wyjściu z budynku wyłączamy telefon służbowy, wiele firm może nie być zainteresowanych zatrudnieniem mało dyspozycyjnego pracownika.

Pracodawcy wymagają dzisiaj posiadania licznych kompetencji miękkich. Możemy przeczytać oczekiwania umieszczone w ogłoszeniu. Dowiemy się, czy jest to praca dla nas. Stawia się na komunikatywność, umiejętność organizowania sobie czasu, sumienność, punktualność czy umiejętność pracy w zespole. Na niektórych stanowiskach pożądane są cechy przywódcy i doświadczenie w rozwiązywaniu konfliktów. Ponadto wybiera się często osoby gotowe nadal się rozwijać, podnosić swoje kompetencje i wkładać w rozwój firmy całe serce.

Bardzo często spotkamy się z informacją, że wymagane jest doświadczenie zawodowe. Jeśli jest to nasza pierwsza praca Warszawa, nasze CV może zostać odrzucone. Jeżeli szukamy nowego zatrudnienia, bo rozstaliśmy się z poprzednią firmą lub dopiero planujemy to zrobić, nasze szanse u wielu pracodawców rosną. Docenia się bowiem to, że dana osoba potrafi profesjonalnie wykonywać obowiązki powierzone pracownikom obejmującym konkretne stanowisko.